Domů / DYI tipy / Návod, jak si ušít zajímavý obal na propisky

Návod, jak si ušít zajímavý obal na propisky

Sehnat pěkný a zároveň praktický penál, či obal na pera, může být někdy těžký oříšek. Papírnictví možná nabízejí velkou řádku těchto pouzder, ovšem mnohdy jsou velmi krátké, nekvalitní, nebo s dětskými potisky. Dnes si ukážeme jak si jednoduchý obal vyrobit sami. Stačí si vybrat jen pěknou látku.

Jak na obal

Na obal budete potřebovat:

  • 2 kusy látky 38X35 cm (zde růžový a růžový s puntíky)
  • 1 kus tavící spojovací látky 35×38 cm
  • růžovou nit
  • extra široká bílá páska
  • široká bílá stuha
  • šicí stroj
  • nůžky
  • špendlíky

V první řadě si připravte stejně velké kusy látky a spojovací látky. Spojovací látku přišpendlete k růžové tečkované látce (1) a jemnými stehy přišijte. Poté přiložte růžovou látku, dbejte na to, aby se přesně překrývaly, a zažehlete (2).

Nyní si připravte širokou pásku. Tu si naměřte trochu delší, než je kratší strana připravené látky (asi 37 cm). Pásku nejdříve přišpendlete spodním okrajem k puntíkované kratší části látky. Nezapomeňte ohnout a zahladit okraje. Poté pásku přišijte šicím stojem. V dalším kroku bílou pásku přehněte přes okraj a zašijte z druhé strany znovu. To samé opakujte i na protější strany látky (3).

Nyní si připravenou látku rozdělte po její delší straně na čtvrtiny. První čtvrtinu ohněte puntíkovanou stranou dovnitř a po stranách zašijte (4). Měla by zasahovat do poloviny látky. Nyní za pomocí špendlíků oddělte jednotlivé chlívečky na tužky. Jeden by měl být široký asi 2,5 cm. Jakmile budete mít tuto část celou rozdělenou, můžete jednotlivá místa na tužky zašít. Steh veďte až nahoru (5).

V předposledním kroku přehněte zbývající část a již jen podél bílého pruhu zašijte (6).

Nakonec stačí už jen přišít ke straně bílou stuhu. Stuhu naměřte delší asi 110 cm, rozdělte na dvě části a přišijte ke straně obalu (7). A penál je konečně na světě.

Nyní už stačí jen penál naplnit a těšit se z jeho používání.