Domů / DYI tipy / Vyrobte si ze starých tkanin pestrobarevný koberec

Vyrobte si ze starých tkanin pestrobarevný koberec

Prošel již váš šatník jarní očistou? Nezapomínejte na pravidlo, pokud vám něco leží ve skříni déle než dva roky a stále to nenosíte, ze skříně do odstraňte. Pokud jde o zajímavé kousky, které by se mohly vrátit do módy, schovejte si je, ostatních se nekompromisně zbavte. Co však se starými kousky oblečení a látek? Vyrobte si z nich koberec!

Pleteme látkový koberec

Máte-li doma zbytky různých látek, zkuste si z nich vyrobit koberec či rohožku. Barva koberce se odvíjí od barvy látek, můžete vyrobit barevný koberec či černobílý, záleží na materiálu.

Na výrobu:

  • silná niť
  • velká jehla
  • starý ručník
  • pásky z látky (10-15 cm široké a přibližně stejně dlouhé)
  • kus větší látky

U počtu pásků z látky záleží na tom, jak velký váš koberec bude.

Nejdříve si vezměte tři pruhy připravených látek a postupně je splétejte jako silný cop. Až se bude blížit konec látky, přidejte další tři pruhy látky a pokračujte v pletení copu. Tímto způsobem si připravíte dlouhý, široký cop, ze kterého se bude vyrábět koberec. Cop se bude splétat do tvaru kruhu. Pokud se vám zdá, že už je cop dost dlouhý, zkuste ho stočit do kruhy, jestli je podle vašich představ.

Připravte si starý ručník, silnou jehlu a niť. Nyní začněte od středu kruhu postupně přišívat cop k ručníku do tvaru kruhu. Přišíváte cop k ručníku od středu až ke konci a postupně vám vzniká kruhová rohožka či koberec. Přišívejte cop opravdu pevně. Až bude přišitý, odstřihněte zbytek ručníku a připravte si kus látky, záleží na velikosti koberce. Touto látkou obšijte nevzhledné strany koberce, aby byl upravený bez viditelných cancourů. Tímto způsobem chráníte koberec i před brzkým zničením, jelikož ho jen tak nezatrhnete. Hotový koberec už jen poupravte, stačí ostříhat zbylé kousky látky. Koberec můžete točit do tvaru kruhu či elipsy. Nyní už si jen užívejte svého výtvoru.