Hormony jsou chemické látky, které produkují různé vnitřní orgány našeho těla. Zajišťují přenos informací mezi buňkami našeho těla, regulují naše tělesné funkce. Ovlivňují náš růst, plodnost, látkovou výměnu, spánek i náladu. Pokud jsou hormony v rovnováze, cítíme se dobře, jsme optimistické, máme hezkou pleť, dostatek energie, pravidelnou menstruaci a optimální váhu. Ovšem ne vždy je naše hormonální hladina vyvážená. Jak poznáme, že tomu tak není?
Příznaky hormonální nerovnováhy
- Nepravidelná bolestivá menstruace, myomy, cysty, silné příznaky premenstruačního syndromu – kolísavé nálady, přecitlivělost, akné
- Zvýšená hmotnost, příp. objem našeho těla může být způsoben nadměrnou produkcí estrogenu nebo kortizolu, kdy se tuk hromadí na břiše, nebo na stehnech
- Vyrážky, akné, mastná pleť na naší kůži mohou znamenat vysokou produkci testosteronu
- Zapomínání, nesoustředěnost, únava bývá důsledkem špatné funkce štítné žlázy, nebo nadledvinek
- Nízké libido neboli chuť na sex může mít na vině nízká hladiny estrogenu
Jak bojovat proti hormonální nerovnováze
- Úpravou stravy – do jídelníčku zařadíme potraviny podporující vyváženou hormonální hladinu (avokádo, batáty,pískavice,chia semínka, jablka)
- Cvičení – zvyšuje krevní oběh, odbourává stres a tím nadbytečnou produkci hormonů. Ideální je např. hormonální jóga.
- Detoxikace našeho těla, kdy vyloučíme z těla nejen toyiny, ale i nadbytečné hormony. Výborné jsou detoxikační smoothie, lehká strava.
- Konzultace s lékařem – u lékaře si můžete nechat provést testy na hormonální profil, které vám ukáží, zda a jaký máte s hormony problém. Pokud chcete miminko a nemůžete otěhotnět, nechte si vyšetřit štítnou žlázu, hladinu progesteronu, prolaktinu, testosteronu, kortizolu, estradiolu.
Hormonální systéme je složitý, jako všechno je podmíněn i geneticky, ale lze ho ovlivnit. A správné fungování organismu, dobrá nálada a kvalitní spánek za to určitě stojí.