Přemýšlíte nad bylinkami, které můžete pěstovat doma za oknem po celý rok? Máte na výběr z mnoha možností, stačí si obstarat substrát, květináče a semínka či si část rostliny odkopnout ze zahrádky. Přece jen čerstvé bylinky v kuchyni dají jídlu to pravé aroma. Vyměňte zakoupené byliny v krámě za doma vypěstované, které vám déle vydrží a mají silnější vůni a chuť.
Rozmarýn
Rozmarýn využijete při přípravě červeného masa, ryb i pečených brambor. Tato bylinka je víceletá a doma si ji můžete vypěstovat ze semínka či si ji odkopnout ze zahrádky. Rozmarýn je dřžák, který můžete mít za oknem celý rok. Kromě jeho chuti vám rozmarýn přináší i řadu zdravotních výhod. Pozitivně působí na nervový systém, posiluje organismus a působí proti chladným neprokrveným končetinám tím, že zvyšuje krevní tlak.
Bazalka
Bazalka je u nás velmi oblíbenou bylinou, která má jemnou chuť a příjemné aroma. Ideální je si bazalku zasadit do květináčku již na začátku podzimu, abyste mohli přes zimu sklízet tuto krásnou bylinu. Bazalka je jednoletka, kterou můžete celou sníst. Určitě se vám bude hodit při přípravě rajčatové omáčky, pesta, do salátů či jako ozdoba na obložené pečivo.
Meduňka
Čerstvé lístky meduňky zalité horkou vodou jsou tím nejdokonalejším nápojem před spaním. Čerstvá meduňka by vám doma neměla chybět. Vypěstovat si ji můžete ze semínka nebo kus odkopnout ze zahrádky, je to totiž vytrvalá rostlina. Meduňka uklidňuje a blahodárně působí na žaludek. Hodí se i do sladkých pokrmů či do koupele.
Řeřicha
Tím nejjednodušším a nejrychlejším na vypěstování je řeřicha, kterou si můžete dopřávat po celý rok. Je to rychle rostoucí jedlá bylina s výraznou chutí a aromatem. Skvěle chutná na chlebu s máslem a trochou soli, přidat ji můžete i do salátů. Vypěstujte si ji doma na vatě. Po 10 dnech už ji můžete seříznout. Substrát však musí být stále vlhký, jinak vám uschne.
Podobně jako výše zmíněné byliny můžete doma pěstovat mátu, pažitku, petrželku, tymián či koriandr.