Náročné období s sebou nese celou řadu zdravotních rizik. Nejedná se přitom jen o tělo, které strádá. Mnohdy je potřeba podpořit také duši. Jaké jsou nejčastější poruchy příjmu potravy a jak je poznáte?
Když se z jídla stává nepřítel
Psychické onemocnění, které dokáže člověku způsobit velmi nepříjemné, až trýznivé stavy, se souhrnně nazývá porucha příjmu potravy. Do této skupiny potíží patří celá řada onemocnění. Bohužel jejich neléčení vede k sociální izolaci, pocitu úzkosti i k život omezujícím depresím. Je tedy nasnadě, aby poruchy příjmu potravy nezískaly nad člověkem moc. Vždy existuje pomocná ruka, která s danou potíží dokáže pomoci.
Nejčastější typy
V naší populaci se mezi nejčastější typy poruchy příjmu potravy řadí psychická onemocnění, která mnoho lidí stále bagatelizuje. Jejich včasným záchytem však dokáže být pomoženo mnoha lidem. Psychické a fyzické stavy, které vedou k bulimii, anorexii, psychogennímu přejídání, drunkorexii a ortorexii je nutné řešit co nejdříve. Například mentální anorexie dokáže člověka ohrozit na zdraví i životě, a není dobré podceňovat ani její počáteční projevy.
Jak poznám, že mám potíže?
Možná vy nebo někdo blízký ve vašem okolí příliš přemýšlí nad svou váhou a zabývá se jí každý den, nebo i víckrát denně. Možná ve vás nebo v někom blízkém klíčí pocit, že se jídlo stává skutečným nepřítelem. Toto jsou nejčastější projevy spojené s poruchou příjmu potravy. Mnohdy jsou provázeny velmi nízkým sebevědomím a pocitem pochybnosti sama o sobě. Bohužel často dochází i k tomu, že jídlo v člověku vyvolává přímo odpor, úzkost, nepohodu nebo dokonce výčitky svědomí.
Poruchy příjmu potravy jsou závažná onemocnění. Jejich včasným odhalením a vyřešením se dá zachránit fyzické i duševní zdraví člověka.