Tato slova obvykle zazní na konci všech pohádek, těch pro nejmenší i nějakou parafrází u romantických příběhů pro dospělé. Ale předchází jim děj plný nepřízně osudu, nečekaných zvratů a napínavých prožitků hlavní postavy. Proč nás pohádky už odmala tak fascinují? Možná v nich nacházíme řád, který občas v životě postrádáme.
Pohádka na dobrou noc
Když začne náš drobeček brát rozum a my mu před spaním vyprávíme pohádky, obvykle se nám nechce zatěžovat malou hlavičku problematikou uhynulých kohoutků, kterým slepička nestihla včas přinést vodu, nebo příběhem dětí, které vlastní rodiče zavedli do lesa a nechali je tam na pospas čarodějnici. Přece takové horory nemohou dítě ukolébat ke klidnému spánku, říkáme si. Ale pravdou je, že děti z těchto archetypů čerpají poučení a zapamatují si z nich to důležité. Třeba že se vyplatí nevzdávat se ani v nelehkých situacích a nenechat se napálit, i když vám před nosem mávají lákavým perníkem.
Dobrodružství a napětí
Odjakživa si lidé po celém světě vyprávěli příběhy a je s podivem, že aniž by se kultury z různých koutů planety setkaly, v jejich pohádkách se objevují stejné narativy. Jde o základní principy boje dobra a zla, vítěžství těch slabších a vysmívaných nad utlačovateli a naděje na šťastný život, pokud se budeme k ostatním chovat tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám. To vše by ale byla strašná nuda, pokud by příběhy neobsahovaly také četná dobrodružství hlavních postav, se kterými se můžeme ztotožnit a sledovat, jak si s těžkostmi poradí. Někdo disponuje neobyčejnou fyzickou silou, jiný kouzelnými prostředky a hloupý Honza dokonce jenom selským rozumem. Ale vždy je obsažena zápletka, která zaujme. Zaujatý člověk se baví, vnímá a učí se bez námahy. Proto je velice důležité dětem i dospívajícím tyto podněty poskytovat a rozvíjet tak jejich myšlení a jazykové schopnosti. Kolik nových slovních obratů načerpá 10letý kluk z Verneovek nebo ze ságy Pán prstenů? Jistě nepočítaně.
Oddychový únik z reality
Také my dospělí se rádi vracíme do světa pohádek. Nejen že si užíváme romantické či bláznivé komedie, ve kterých přes zapeklité potíže vše dobře dopadne. Rádi se také připojíme ke svým dětem a prožíváme s nimi znovu ty pohádkové příběhy, které už dobře známe, ale stále nás svým kouzlem přitahují. Je úžasné vidět, jak se děti zaradují, když se Šípková Růženka a s ní celý zámek po sto letech opravdu probudí, když princ s Popelkou odjíždějí od zlé macechy a protivných sester, nebo když se Harry Potter na létajícím koštěti stane hvězdou famfrpálu. Právě v tomto předvánočním čase opět popusťme uzdu fantazie a vydejme se s dětmi do světa pohádek. Někde v nitru přece víme, že dobro má vítězit nad zlem, i když to tak v reálném světě občas není. Ale je správné si to připomenout.
Pohádky jako vědní obor
Literární věda se zabývá pohádkami jako specifickou skupinou slovesného umění. V rámci tohoto oboru se lze dozvědět mnohem více o historii pohádkových příběhů z celého světa, o psychologii postav a charakterových typů, které představují, o naučných aspektech zápletek a spoustě dalších témat. Pokud vás tento fenomén zajímá, je tu příležitost dozvědět se víc formou odboných přednášek. V předvánočním čase se to více než hodí, a tak vstupte směle do třinácté komnaty a přihlašte se na online přednášku Psychologie pohádek, která se koná v úterý 15. prosince od 19:00. Dopřejme k Vánocům také něco našim (stále tak trochu dětským) duším.