Domů / Novinky / Jak si vybrat vhodné kolo?

Jak si vybrat vhodné kolo?

Češi jsou bezpochyby národem cyklistů. Na kole jezdíme rádi a často, a to nejen na výlety, ale i do práce. Ne každý si však dokáže vybrat správný stroj, jenž by mu seděl ve všech ohledech. Přitom se nejedná o nic složitého.

Hlavní je typ kola

Kolo jako kolo, řekli bychom. Ne všechny bicykly jsou však vhodné pro každou příležitost. Proto by si každý cyklista měl nejdříve sám vyhodnotit, k čemu a kde bude kolo používat. Běžně se kola rozdělují do těchto základních kategorií:

· Dětská kola

· Městská kola

· Horská kola

· Silniční kola

· Gravel kola

Dětská kola jsou z logiky věci určena hlavně pro menší děti, jelikož puberťáci už často jezdí na kolech pro dospělé. Ta úplně nejmenší drobota používá hlavně odrážedla, odrostlejší dítka už mohou jezdit i na kolech s přehazovačkou.

Městská kola jsou primárně určena do větších aglomeracích. Poskytují svým majitelům velmi mnoho pohodlí. Obvykle mívají ve předu či v zadní části košík, kam se dá uložit třeba nákup.

Z názvu asi musí být každému jasné, že horská kola nejsou určena pro pojíždění po pláži. Jedná se o robustnější stroje, jež jsou navrženy tak, aby zvládaly i složitější terén.

Silniční kola jsou ideálním dopravním prostředkem pro cyklisty, již se chtějí se svým bicyklem držet hlavně na asfaltkách. Mývají tenčí rámy než horská či městská kola a nechybí jim obvykle ani berany.

Kola typu gravel jsou v podstatě kombinací horských a silničních strojů. Jsou dobrou volbou pro lidi, kteří rádi jezdívají jak po pevných cestách, tak i v přírodě.

Bezpečnost

Pokud už si člověk vybírá kolo, měl by si společně s ním dokoupit i vhodné bezpečnostní prvky, tedy hlavně helmu a ochranné brýle. Jelikož na těchto doplňcích může záviset život, rozhodně se v tomto případě nevyplatí hrát si na strýčka Skrblíka.

Je moudré vybrat si kvalitní produkty, co už něco vydrží. Mezi takové patří kupříkladu helma na kolo Uvex a cyklistické brýle Uvex.