Moderní medicína dokáže zázraky, a to někdy doslova. Své o tom vědí maminky, které by bez pomoci lékařského personálu nikdy neotěhotněly. Pokud se nedaří počít dítě přirozenou cestou a vážně uvažujete o tom, že se obrátíte na některou z klinik IVF Praha, přečtěte si následující informace. Prozradíme vám vše, co byste měli o umělém oplodnění vědět.
Hormonální stimulace vaječníků
Šance na úspěšné otěhotnění metodou IVC se zvyšuje s množstvím vajíček, které se tvoří během cyklu. Za normálních okolností se vytvoří jen jedno zralé vajíčko, a proto se ženám podávají stimulační injekce a léčivo zabraňující tomu, aby folikuly předčasně praskly a uvolnily se před plánovaným odběrem.
Odběr vajíček
K odběru vajíček obvykle dochází v úplné narkóze. Nejde přitom o zdlouhavý proces – zabere pouze cca 5 – 10 minut. Odběr se provádí velmi tenkou jehlou a po výkonu žena dvě hodiny odpočívá na lůžku.
Alternativou pro neplodné ženy je dárcovství vajíček.
Fertilitace (oplodnění vajíček)
K mimotělnímu oplodnění dochází v embryologické laboratoři. Jedná se o proces, kdy se spermie k vajíčkům přidají nebo injikují (vpíchnou). Výsledek je znám za cca 16 – 18 hodin.
Embryotransfer (přenos embrya do dělohy)
V poslední fázi se přenáší embryo do dělohy. Děje se tak za 2 – 3 po odběru, případně za 4 – 6 dní (tzv. prodloužená kultivace), kdy je šance na „uchycení“ vajíčka vyšší. V rámci tohoto bezbolestného zákroku se do pochvy zavede zrcadlo, lékař očistí čípek kultivačním roztokem a zavede do dělohy katetr, kterým pak přenese embryo.
Po embryotransferu musí pacientka krátce (30 – 60 minut) odpočívat na lůžku a poté může v doprovodu domů. Zda bylo umělé oplodnění úspěšné, se dozví z těhotenského testu, který se provádí za dva týdny po zákroku.