Až budete vybírat sídlo společnosti pro váš právě založený byznys, budete nejspíš zvažovat hned několik relevantních možností. Svou roli v tom jistě sehraje i vaše aktuální finanční situace a v úvahu byste měli vzít i řadu dalších okolností. Mějte na paměti, že to, kterou cestou se vydáte, může do velké míry ovlivnit celé vaše podnikání a není proto od věci, si s určitým předstihem ujasnit alespoň základní atributy, jimiž se jednotlivé možnosti navzájem liší. Určitě vám to pomůže, abyste se v okamžiku volby rozhodli co nejlépe. My vám s tím dnes trochu poradíme.
Bez sídla společnosti se v byznysu neobejdete!
Jestliže se chystáte vstoupit na podnikatelské kolbiště, budete nezbytně konfrontováni s celou řadou povinností, jimž se jednoduše nedá vyhnout. Jednou ze základních věcí, kterými musí vaše nově založená firma disponovat, je nějaké oficiální sídlo. A jelikož zákon v tomto ohledu ponechává podnikatelům určitý prostor pro volbu, můžete si vybrat z několika variant. A tři z nich, které jsou u nás využívány nejčastěji, vám nyní přiblížíme.
3 nejčastěji využívané možnosti
Minimálně dvě z nabízených možností jsou zcela běžnou a přirozenou součástí podnikání už „od nepaměti“ a připomeneme si je tedy spíše jen okrajově. Jde o variantu zřízení sídla společnosti na adrese vašeho trvalého bydliště a dále o zakoupení či pronájem nějaké kanceláře či provozovny. Třetí z možností, kterou je tzv. virtuální kancelář, existuje sice nepoměrně kratší dobu, nicméně ji využívá stále větší počet firem a tak si o ní řekneme trochu více.
1) U VÁS DOMA? PROČ NE?
– Nejspíš vás to už rovněž napadlo. Máte doma dostatek volného prostoru a tak ho využijete k podnikání, a abyste „zabili dvě mouchy jednou ranou“, umístíte sem zároveň i oficiální sídlo vaší firmy. Solidní řešení. Je však dobré vědět, že mohou nastat přinejmenším dva druhy potíží. Jednak se bude neustále potkávat váš pracovní život s tím soukromým, což každý nezvládne, a jednak se v krajním případě, a to dojde-li ke krachu a případné exekuci majetku, hůře prokazuje, co je majetek váš a co majetek čistě „firemní“. Nicméně přinejmenším úspora financí (odpadá drahý nájem) je bezesporu lákavá.
2) KOUPĚ ČI PRONÁJEM KANCELÁŘE.
– Velmi využívanou cestou je pronájem či případná koupě kanceláře nebo nějaké provozovny. Není to dnes sice způsob nejlevnější a to především díky neustále rostoucím cenám tuzemských nemovitostí, nicméně mnoho podnikatelů by zřejmě neměnilo (někteří ani z povahy svého byznysu nemohou). Je ale faktem, že například nájmy kanceláří a to hlavně těch luxusnějších, rostou takřka po celém světě a Česká republika tedy není žádnou výjimkou.
3) CHCETE ZKUSIT „VIRTUÁLNÍ SÍDLO“?
– Třetí z variant lze s trochou nadsázky považovat za jakýsi fenomén moderního podnikání. Chcete si zřídit firemní sídlo v centru Brna nebo třeba na pražských Vinohradech? Žádný problém! A nebudete ani muset sahat do peněženky nijak hluboko. Jak na to?
Virtuální kancelář má mnoho předností
Existuje celá řada specializovaných firem, které podnikatelům poskytují zázemí a nezřídka i komplexní servis. Jde o tzv. provozovatele virtuálních kanceláří, kteří vám umožní zřídit sídlo vaší společnosti na některé z adres, které pro tyto účely mají k dispozici. Za poplatek, který se obvykle pohybuje od několika stovek až pod dva či tři tisíce (v závislosti na množství dalších služeb), se tak můžete oficiálně pyšnit tím, že vaše firma sídlí v některé z žádaných a prestižních lokalit, což si jinak, a to zejména z finančních důvodů, může dovolit jen zlomek podnikatelů. Proč byste o něco takového měli projevit zájem?
a) PŘEDEVŠÍM JE TU UŽ ZMÍNĚNÁ FINANČNÍ STRÁNKA VĚCI.
– Za pár stovek měsíčně si totiž kancelář v centru naší metropole určitě nepořídíte. Nehledě na to, že sehnat kvalifikovanou pracovní sílu, která chod takové kanceláře obstará, je dnes dík historicky nejnižší nezaměstnanostimimořádně složité. Ušetříte tedy peníze a také čas. Provoz vašeho oficiálního firemního sídla totiž převezme jeho poskytovatel a zajistí vám obvykle jak telefonní i poštovní kontakt se světem, tak i nejrůznější výpomoc administrativního charakteru.
b) NAVÍC ZÍSKÁTE BONUS „DOBRÉ ADRESY“.
– Chcete hned od samého počátku působit dojmem úspěšného a solidního byznysmena? Chcete si usnadnit navazování nových obchodních vztahů a získat co nejvíce klientů? Prestižní adresa na vaší vizitce vám k tomu dopomůže. Ruku na srdce, většina z nás si totiž „dobrou adresu“ s úspěchem celkem logicky spojuje.
A úspěch působí na lidi jako magnet, o tom není sporu!
100 000 firem s virtuální adresou
To, že výhod virtuálních kanceláří využívá aktuálně už na 100 tisíc našich firem, zřejmě o výhodnosti tohoto způsobu provozování byznysu leccos napovídá. Není navíc vůbec vyloučeno, že by sídlo svojí společnosti přesunula do „virtuálu“ i spousta dalších, kdyby jim to ovšem umožňovala povaha jejich podnikání. Jestliže například provozujete truhlářskou dílnu nebo třeba opravnu obuvi, nějakou kamennou provozovnu jednoduše mít musíte a sídlo vaší firmy pak zkrátka umístíte právě tam.
A jakému byznysu se hodláte věnovat vy? Může být virtuální kancelář cestou právě k vašemu podnikatelskému úspěchu?