Domů / Novinky / Ke klidu v nejisté době přispěje rozumná investice. Volte zlato a zažehnáte obavy z inflace

Ke klidu v nejisté době přispěje rozumná investice. Volte zlato a zažehnáte obavy z inflace

Na mnohé z vás už možná dopadá stres a obavy z toho, když vidíte, jak neustále rostou ceny prakticky veškerých služeb a zboží. Inflace je dnes doslova strašákem, který obchází celou Evropu, Českou republiku samozřejmě nevyjímaje. Zvýšená inflace snižuje reálnou hodnotu a kupní sílu peněz. Vaše úspory se tak tenčí, aniž o tom víte. Záchranou může být investice do zlata.

Investovat do zlata může každý, kdo má byť jen malé úspory

Investiční zlato v podobě mincí a slitků je bezpečnou záležitostí, jež ochrání vaše peníze před negativními ekonomickými vlivy, jimž samozřejmě dominuje hlavně inflace. Zlato je totiž dlouhodobě velmi stabilní komoditou. Právě proto se těší značné oblibě u zkušených investorů.

Zatímco dříve se zlaté slitky prodávaly hlavně bohatým investorům, kteří disponovali miliony korun a mohli si dovolit kupovat cihličky o velkých hmotnostech, dnes je investiční zlato dostupné už i skutečně drobným střadatelům, u nichž doslova každá stokoruna může hrát podstatnou roli z hlediska kvality jejich života a zajištění budoucnosti. Ne náhodou je tudíž zlato na strmém vzestupu, co se týče jeho prodeje.

Tuzemští prodejci hlásí v letošním roce rekordní zájem nových klientů, mezi nimiž dominují právě „obyčejní lidé“ a drobní střadatelé či sběratelé. Pavel Trtík z eshopu zlate-mince.cz, který je v provozu už od roku 2003, k tomu říká: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Zároveň dodává: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

U zlata se neplatí DPH

Zlato je dnes mimořádně výhodnou investiční příležitostí z hlediska osvobození od DPH. Zatímco takové investiční stříbro, o které zájem naopak uvadá, podléhá platbě DPH ve výši 21 %, u zlata díky výjimce ze zákona výrazně ušetříte, respektive můžete investovat více finančních prostředků.

Vyberte si z aktuální nabídky zlatých slitků a mincí

Investiční zlato se prodává ve dvou základních formách. První představují zlaté slitky. Ty se u nás nevyrábějí, prodejci zajišťují jejich dovoz z okolních zemí, především z Rakouska, Německa či Švýcarska, odkud pocházejí oblíbené zlaté slitky Argor Heraeus.

Alternativou jsou zlaté mince. Máte-li i v rámci investice pocit, že chcete zůstat patrioty, zvolte zlaté dukáty, na nichž je vyobrazený Karel IV., bezesporu nejvýznamnější panovník v českých zemích napříč historií. Zajímavostí je, že právě za vlády Karla IV. došlo k ustanovení ryzosti a velikosti zlatých dukátů jako platidla. A zlaté mince, které si nyní můžete pořídit ve vybraných českých obchodech a eshopech, se těchto rysů poctivě drží.

Dalším žádaným artiklem jsou v současnosti například zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež vydává rakouská mincovna. V dobrých eshopech jsou už teď k dostání varianty z edice pro rok 2021.

Nabídka je lákavá nejen pro české občany, ale také pro Slováky

Investiční zlato z tuzemských obchodů je samozřejmě populární také u našich slovenských sousedů. Kamila Bantová ze Zlatých mincí vidí jasné důvody: „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně“.

Pokud žijete na Slovensku, můžete k nákupu zlatých slitků a mincí využít samozřejmě i české eshopy. Poplatky za mezistátní převody peněz už dnes nejsou nijak vysoké, tudíž se vám nákup nijak neprodraží. V Česku se dá investiční zlato obecně pořídit za výhodnějších podmínek nežli na Slovensku či v Polsku.