Domů / Domov / 3 užitečné tipy jak efektivně připravit dítě do školy

3 užitečné tipy jak efektivně připravit dítě do školy

Nastupuje vaše dítě do školy a vám už teď běhá mráz po zádech z toho, co všechno budete muset připravit? Následující řádky vás možná uklidní. Není to tolik.

V tomto článku se nebudeme zabývat tím, jak připravit dítě na školu z hlediska jeho znalostí a schopností, a co všechno by tedy již mělo umět. Spíše se budeme věnovat praktické přípravě, tedy tomu, co bude do školy potřebovat, od školní tašky až po jmenovky na oblečení.

1.   Označení všeho, co mu patří, je mnohem důležitější, než se na první pohled zdá.

V dětských kolektivech se neustále něco ztrácí. Chcete-li zvýšit šanci na nalezení ztracených nebo zapomenutých věcí, vše řádně označte.

Pokud jde o značení oblečení, nejvíce se osvědčuje razítko na oblečení – textil. Ze všech možných způsobů se jeho použití jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší a jeho trvanlivost jako velmi dlouhodobá. Orazítkovat můžete vše od ponožek až po zimní větrovky.

Pokud není razítko vhodné, dobře poslouží i nalepovacíjmenovky pro děti. Takovou jmenovkou lze označit například krabičku na svačinu, ale také boty, penál nebo školní tašku.

Je opravdu lepší zbytečně označovat věci, které se nezdají být zcela nezbytné, než označovat příliš málo. Proto se nebojte označit, co vám přijde pod ruku. Pokud zapojíte i samotného budoucího školáka, může to být docela zábavná tvůrčí činnost a strávíte spolu příjemné chvíle.

2.   Nepodceňte výběr školní tašky

Pamatujete si na svou první školní tašku? Myslím, že většina z nás si ji velmi dobře pamatuje. Koneckonců je citově spojena s jedním z nejdůležitějších období v životě malého člověka, a proto je její význam opravdu velký. Nástup do školy je pro každé dítě určitým způsobem náročný. I když se tam velmi těší, je to pro něj velká životní změna.

Jeho první školní taška je jeho prvním hmatatelným spojením s touto změnou, takže se opravdu ujistěte, že s ní má spojeny pouze pozitivní emoce.

Jak toho dosáhnout? Rozhodně nevybírejte školní tašku za něj. Nemusí se mu líbit a to v tomto případě opravdu nechceme. Nechte volbu na něm. Dejte si však pozor i na to, jak bude tato volba vypadat. Pokud ho odvezete do obchodu poté, co si ještě chce hrát na hřišti před obchodním domem, a budete ho tlačit, aby si rychle vybral, pravděpodobně nebude mít nejlepší zážitek.

Zkuste to skutečně brát jako součást oslavy velkého kroku, který ho čeká. Udělejte si krásný den a začněte ho tím, že mu hned po snídani koupíte školní tašku. Dejte mu svobodu, aby si vybral (samozřejmě pokud se vám některý z praktických důvodů nehodí, jistě mu to vysvětlíte), užijte si výběr spolu s ním. Dovolte mu, aby si po nákupu vzal tašku na cestu. Vezměte si ho například do zoo a kupte si zmrzlinu. Zahrajte si společně na školu. Vytvořte si s ní první nezapomenutelné zážitky plné pohody a radosti. Podvědomí je mocné, a pokud si s sebou do školy ponese symbol krásného a radostného dne, bude to mít jistě pozitivní vliv na jeho adaptaci.

Z praktického hlediska by měla být školní taška dostatečně velká, aby se do ní vešlo vše, co bude váš malý školák potřebovat, ale samozřejmě je třeba přizpůsobit její velikost postavě vašeho dítěte. Čím více oddělených přihrádek a různých bočních kapes, tím lépe pro přehlednost a organizaci pomůcek.

3.   Další pomůcky, které potřebujete koupit

Při nákupu školní tašky si můžete koupit také penál. Je také důležité, aby se vašemu dítěti líbil, takže nechte výběr na něm. Jeho obsah je jednoduchý – pero, tužka, pastelky, guma a ořezávátko. To je vše, co bude vaše dítě první rok potřebovat.

Bude také potřebovat přezůvky, pomůcky na výtvarnou a tělesnou výchovu. Seznamy těchto konkrétních potřeb se mohou v jednotlivých školách lišit, proto nespěchejte a počkejte, až vám je škola poskytne, nebo si je vyžádejte předem.