Někteří zahrádkáři mají vždycky hrůzu z prací, které se musí vykonat, než nastane zima. Ale o tom by měl každý přemýšlet ještě dřív, než začne s budováním zahrady. Někdo si totiž myslí, že má zahradu v tropech či alespoň v Řecku, a zapomíná, že u nás jsou úplně jiné přírodní podmínky.
Příroda je moudrá, jak se říká, a vytvořila rostliny do všech podnebních pásů. Ale na druhou stranu, abychom se nespoléhali jen na přirozenou schopnost rostlin odolávat zimě, je potřeba ji i tak pomoci. Takže, jak na to?
Zazimování dřevin
Zazimování v sobě skrývá několik prací, začneme proto třeba tepelnou izolací, mulčováním. Tady jde o to pokrýt zemi kolem stromků a keřů izolační vrstvou listím či odštěpky. Pokrýváme kořenové části vrstvou mulče, třeba listím z tvrdých dřevin, jako jsou dub a buk. Aby listí nerozfoukal vítr, zakryjeme ho ještě chvojím nebo třeba větvemi smrku. Nadzemní části se zakrývají hlavně u stále zelených rostlin chvojím, ale lze použít i stínovací textílii či jutovinu. Pokud jsme nasázeli rostliny, které nesnášející teploty do -5 °C, raději je vykopeme a zazimujeme ve sklepě, nebo v chráněném skleníku či pařeništi. Jehličnany a stále zelené listnaté dřeviny co nevíce zalijeme, raději vícekrát. A zaléváme i v zimě, kdy se oteplí. Prostor mezi keři není se nevyhrabává, protože zde tlením listí vzniká humus. Pod ovocnými stromy by nemělo zůstat žádné spadané a zapomenuté ovoce. Pokud jsme někde u lesa, je třeba kmeny ochránit před okusem lesní zvěře.
Zazimování rostlin
U trvalek se mají odřezat nadzemních částí, ovšem kromě travin. Ty se svážou dohromady. Rostliny, které je třeba chránit před mrazem, třeba pěnišníky, plaménky, skalky a trvalé záhony, se zakrývají chvojím. Rostliny v přenosných nádobách, stejně jakockiorřenové části cibulnatých a hlíznatých rostlin, ale i opatrně vyryté jiřiny, se uklízejí do chladných, ale nezamrzajících prostor.
Zazimování růži
Růže vyžaduji speciální péči, například je nutno průběžně odstřihávat odkvetlé květy, aby se nevytvářely šípky. Při poklesu teploty asi ke 4 °C se růže odstřihnou na polovinu či třetinu (podle bujnosti) a přihrnou se nakypřeným kompostem. Na konce větviček se rozloží chvojí, které chrání pupeny před předčasným rašením při případném oteplení. Pnoucí růže se svážou a kryjí dlouhým chvojím, případně rákosovou rohoží, či jutou, před sluncem. Keřové růže se na podzim částečně sestříhávají a přihrnují zemí, či kompostem, aby byly zespoda zakryté.
Zazimování trávníků
O zazimování trávníků možná někdo slyšíte poprvé, ale i ten si to jistě, a zvláště okrasný trávník, zaslouží. Co nejpozději ho posekáme a pohnojit hnojivem s větším podílem draslíku, ale bez dusíku. Ten totiž zvyšuje odolnost trávníku proti houbovým chorobám a vymrzání. Než napadne sníh, snažíme se shrabat listí, protože pod ním by se mohly šířit houbové choroby a hniloba. Doporučuje se i preventivně postřik fungicidem.
Zazimování jezírek
Malé vodní nádrže je třeba vypustit a nejlépe zasypat listím, čímž ochráníme lekníny a další vodní rostliny.
Zazimování techniky
Technikou budeme hlavně myslet závlahový systém, protože v něm nesmí zůstat žádná voda, která by trubky po zmrznutí potrhala. Pokud nemáme systém ve svahu a nemáme možnost ho vypustit, použijeme nejlépe stlačený vzduch. Filtry je nutno zkontrolovat a vyčistit, vše zabezpečit tak, aby se do systému nedostala ani voda z deště a tajícího sněhu.