Domů / Novinky / Před nákupem investičního zlata si všímejte cen. Rozdíly mohou být velké

Před nákupem investičního zlata si všímejte cen. Rozdíly mohou být velké

Chytří lidé, kteří mají ekonomické smýšlení, dnes nenechávají své naspořené finanční prostředky jen tak ležet ladem na bankovním účtu či doma, ale raději je investují. Velmi dobrou komoditou je investiční zlato. U něj totiž nijak neriskujete.

Proč investovat do zlata?

Investiční zlato je hojně doporučované mnoha specialisty na finance. Zatímco peníze v důsledku inflace ztrácejí na své reálné kupní síle, hodnota zlata se drží na stabilní úrovni, ba jde postupem času spíše ještě nahoru, takže se na této komoditě dá v určitých případech dokonce solidně vydělat. Hlavním cílem je však zmíněná ochrana peněz před inflačními tlaky. Navíc při nákupu zlata nemusíte počítat s platbou DPH, což u jiných investičních příležitostí neplatí, tam je DPH stanovené na 21 %.

Co ovlivňuje výslednou cenu zlata?

Pořízení investičního zlata je dnes velmi snadnou záležitostí, v tuzemsku funguje celá řada eshopů a kamenných prodejen. Cena zlata se odvozuje zejména od komoditní burzy, záleží ale samozřejmě také na jednotlivých prodejcích. V Česku je cenové rozpětí značné, a to klidně až 10 %, takže je rozhodně na místě si nejprve provést důkladné srovnání nabídek jednotlivých obchodníků. Nikdy se nenechte zlákat hned první nabídkou, na niž narazíte, což ostatně platí i u běžného spotřebního zboží.

Vybírejte pečlivě a s rozvahou

Česká mincovna, ale ani žádná slovenská mincovna a další, investiční zlaté slitky nevyrábějí. Zlato se sem dováží, přičemž pochází nejčastěji ze švýcarských rafinérií. I to je jedním z důvodů, proč jsou ceny mnohdy výrazně odlišné a je dobré si provést porovnání nabídek. Vyplatí se to také tehdy, chcete-li si pořídit investiční zlato jen za pár tisíc korun. V takovémto případě totiž můžete u špatně zvoleného prodejce zaplatit minimálně o stovky korun navíc, než kdybyste si vybrali levnějšího obchodníka s cennými kovy.