Domů / Zdraví / Hormonální nerovnováha a jak proti ní bojovat

Hormonální nerovnováha a jak proti ní bojovat

Hormony jsou chemické látky, které produkují různé vnitřní orgány našeho těla. Zajišťují přenos informací mezi buňkami našeho těla, regulují naše tělesné funkce. Ovlivňují náš růst, plodnost, látkovou výměnu, spánek i náladu. Pokud jsou hormony v rovnováze, cítíme se dobře, jsme optimistické, máme hezkou pleť, dostatek energie, pravidelnou menstruaci a optimální váhu. Ovšem ne vždy je naše hormonální hladina vyvážená. Jak poznáme, že tomu tak není?

Příznaky hormonální nerovnováhy

  • Nepravidelná bolestivá menstruace, myomy, cysty, silné příznaky premenstruačního syndromu – kolísavé nálady, přecitlivělost, akné
  • Zvýšená hmotnost, příp. objem našeho těla může být způsoben nadměrnou produkcí estrogenu nebo kortizolu, kdy se tuk hromadí na břiše, nebo na stehnech
  • Vyrážky, akné, mastná pleť na naší kůži mohou znamenat vysokou produkci testosteronu
  • Zapomínání, nesoustředěnost, únava bývá důsledkem špatné funkce štítné žlázy, nebo nadledvinek
  • Nízké libido neboli chuť na sex může mít na vině nízká hladiny estrogenu

Jak bojovat proti hormonální nerovnováze

  1. Úpravou stravy – do jídelníčku zařadíme potraviny podporující vyváženou hormonální hladinu (avokádo, batáty,pískavice,chia semínka, jablka)
  2. Cvičení – zvyšuje krevní oběh, odbourává stres a tím nadbytečnou produkci hormonů. Ideální je např. hormonální jóga.
  3. Detoxikace našeho těla, kdy vyloučíme z těla nejen toyiny, ale i nadbytečné hormony. Výborné jsou detoxikační smoothie, lehká strava.
  4. Konzultace s lékařem – u lékaře si můžete nechat provést testy na hormonální profil, které vám ukáží, zda a jaký máte s hormony problém. Pokud chcete miminko a nemůžete otěhotnět, nechte si vyšetřit štítnou žlázu, hladinu progesteronu, prolaktinu, testosteronu, kortizolu, estradiolu.

 

Hormonální systéme je složitý, jako všechno je podmíněn i geneticky, ale lze ho ovlivnit. A správné fungování organismu, dobrá nálada a kvalitní spánek za to určitě stojí.