Domů / Zdraví / Kouření e-cigaret v těhotenství: Neškodná zábava, nebo nebezpečný hazard?

Kouření e-cigaret v těhotenství: Neškodná zábava, nebo nebezpečný hazard?

O negativním vlivu kouření na vyvíjející se plod ví věda už dlouhá léta. Nikotin a další chemikálie, obsažené v cigaretách, zvyšují riziko vzniku tělesných deformací. Děti silných kuřaček se rodí s nízkou porodní váhou, závislé na nikotinu, se sklonem k duševním problémům.

To vše je pro ženy jasným znamením, že během těhotenství jsou cigarety – spolu s alkoholem a dalšími návykovými látkami – jednou velkou zakázanou kratochvílí.

Nikotin vysazujte postupně

Co když ale k otěhotnění dojde v době, kdy jste se svým cigaretovým zlozvykem na vrcholu? Odborníci varují, že utnout přísun látky, na které je tělo závislé, vyvolá v organismu bouřlivou reakci, která je nebezpečná i pro samotný plod.

V takové situaci lékaři obvykle doporučí nikotinové náplasti. Protože ale ani tento přírodní alkaloid nedovyvinutému dítěti nesvědčí, je nutné odvykací kůru  zkrátit na co nejmenší dobu.

Plánujete rodinu? Vsaďte na e-cigarety

Pokud potomka plánujete s partnerem vědomě, je vhodné se zamyslet také nad tím, jakým způsobem s kouřením skoncujete. Mnohé těžké kuřačky totiž navzdory silné vůli odložení cigarety nezvládnou – a k léta pěstovanému návyku se vrátí.

Variantou proto může být např. přesedlání na e-cigarety. Oproti klasickým cigaretám nejsou tak škodlivé, navíc stojí méně peněz. A mají i mnoho dalších výhod, které Vám pomohou připravit se na velkou životní událost, jakou založení rodiny bezesporu je.

Dalším krokem po e-cigaretách je totiž úplná eliminace nikotinu. Ani e-kouření se totiž v těhotenství nedoporučuje…