Domů / Jídlo / Užitečné tipy pro domácí pěstování rajčat

Užitečné tipy pro domácí pěstování rajčat

Máte rádi šťavnatá rajčátka a nemůžete se jich každé léto dočkat? Určitě víte, že ta doma vypěstovaná chutnají mnohem lépe než vodnaté plody ze supermarketů. Tak proč si je nevypěstovat sami? Poradíme vám, jak na to, abyste doma mohli sklízet vynikající plody.

Rajčata potřebují teplo a světlo

Mrazy se pro pěstování rajčat příliš nehodí. Jedná se totiž o teplomilné plodiny, které si přímo libují v půdě vyhřáté alespoň na 10 stupňů Celsia. Sázet se doporučuje po 14. květnu.

Sazenice seženete v zahradnictví nebo specializovaných prodejnách. Vybírejte podle toho, zda plánujete rajčata pěstovat na zahradě nebo v nádobách na balkoně. Podle toho je třeba zvolit správný druh rajčat. Na balkoně se vám nejlépe budou vyjímat rajčata keříčková. Nevyrostou do takové výšky, a nepotřebují proto oporu při růstu.

Správná nádoba a kvalitní zemina

Kvalitní zemina je základ. Pomocí ní dosáhnete toho, aby vaše rajčátka byla dobře rostlá a chutná. Jestliže pěstujete na zahrádce, tak si rajčata vytvoří sama kořenový systém podle své potřeby. V květináči je ale omezuje prostor, proto musíte vybrat opravdu dobrou a kvalitní zeminu, aby i v květináči rajčátka získala všechny důležité živiny. Volte nádoby s průměrem alespoň 30 cm. Do klasického substrátu můžete také přidat nějaký hnůj anebo si v zahradnictví vybrat granulované paletky s koňským nebo slepičím hnojem.

Rajčata potřebují pro svůj růst hodně vody a živin a dostatek sluníčka. Zapomínat byste neměli ani na hnojivo, poslouží vám například krystalon nebo obyčejný cererit.

Braňte se před škůdci

Rajčata jsou velmi háklivá na plíseň, při pěstování proto musíte dávat dobrý pozor. Při zalévání se vyhněte listům a zalévejte pouze kořeny. Listy udržujte suché a odstraňujte spodní listy, které se dotýkají země. Rajčata nikdy nepěstujte v blízkosti brambor, lilku a dalších lilkovitých rostlin. Například brambory by mohly rajčata nakazit plísní bramborovou.

Nemusíte se bát, na domácím pěstování rajčat není nic složitého. Dejte se do toho taky a příště už si můžete pochutnávat na vlastních šťavnatých rajčátkách.