Domů / DYI tipy / Domácí sušenky pro vaše chlupaté mazlíčky

Domácí sušenky pro vaše chlupaté mazlíčky

Kupujete pro vašeho psa různé pamlsky a dobroty? Zkuste si místo kupovaných verzí připravit domácí sušenky, které obsahují pouze nutné ingredience. Na domácí výrobě sušenek pro psy není nic těžkého, pomoci vám mohou i děti, zvláště ve vykrajování nejrůznějších tvarů.

Základ sušenek

Základem sušenek může být maso, zelenina, popřípadě ovesné vločky či mouka. Záleží na tom, zda chce sušenky s lepkem či bez lepku a co má váš pes v oblibě. Základ sušenek tak může tvořit mleté maso (hovězí nebo vepřové), tuňák, losos či játra. Dále se do sušenek přidává vejce, sýr, mrkev, ovesné vločky či mouka. Používat můžete klasickou mouku pšeničnou či bezlepkovou. Přidat do sušenek můžete i různá semínka a obarvit je šťávou z červené řepy či mrkve. Vyhnout byste se však měli ingrediencím jako je česnek, avokádo, rozinky či rajčata.

Tuňákové sušenky

  • 1 šálek hladké mouky (bezlepková či pšeničná)
  • 1/2 šálku jemných ovesných vloček
  • 1/4 lžičky prášku do pečiva
  • 1/2 šálku nastrouhané mrkve
  • tuňák ve vlastní šťáva
  • voda či šťáva z řepy a mrkve

Připravte si mísu, do které dáte tuňáka a trochu vody. Vytvořte si jemnou směs, aby byl tuňák rozdělen na menší kousky. Dále přidejte vločky, mouku, mrkev a prášek do pečiva. Začne vám vznikat tužší hmota, vodu a mouku přidávejte podle potřeby. Vzniknout by vám mělo klasické tužší těsto. To si vyválejte na placku a postupně z ní vykrajujte nejrůznější tvary, ať už to budou klasická kolečky, psí kostičky, rybičky, apod. Na plech si dejte pečící papír a pečte v předehřáté troubě na 200 stupňů po dobu přibližně 20 minut. Sušenky jsou hotové ve chvíli, kdy lehce zezlátnou. Skladujte je v uzavřené nádobě, aby se k nim nedostala vlhkost. Domácí sušenky, zvláště s masem, vašemu psovi rychle zachutnají a budete je péct každý týden. Jen pozor! Nezapomeňte je přičíst k jeho dennímu přísunu kalorií, aby za pár měsíců nevypadal jako kulička.