Domů / DYI tipy / Návod: Domácí plastelína z bezlepkové mouky

Návod: Domácí plastelína z bezlepkové mouky

Každé dítě miluje plastelínu či modelínu, která mu dává možnost tvořit, vyrábět a mačkat příjemnou hmotu. Bohužel mnoho průmyslově vyráběných plastelín obsahuje látky, které mohou vašemu dítěti spíše ublížit. Dítě se dostává s plastelínou do styku, dýchá výpary, které se z ní uvolňuje, když si s ní hraje a může ji dokonce kus sníst. Vyhněte se tomuto riziku a vyrobte si domácí plastelínu, která není alergenní a je vyrobena z běžně dostupných ingrediencí.

Vyrábějte s dětmi

S výrobou plastelíny vám mohou i vaše děti. Doma vyrobená plastelína má velmi podobnou strukturu jako běžná plastelína, ale neobsahuje nic, co by dítěti mohlo nějak ublížit, ani lepek, na který bývají děti alergičtí. Je netoxická a nedráždí.

Připravte si:

  • 1 šálek bezlepkové mouky
  • 1 lžíce vinného kamene
  • 1/2 šálku mořské soli
  • 1/2 šálku horké vody
  • 1-2 lžíce olivového oleje
  • 5-8 kapek levandulového esenciálního oleje (může být jiný)
  • potravinářské barvivo

Jak na to?

Bezlepkovou mouku můžete použít jakoukoliv, doporučujeme však použít mix více druhů mouky. Použít můžete rýžovou, pohankovou, tapiokovou, amaranthovou, kukuřičnou či kaštanovou. Nejlevnější a asi nejlepší volbou v tomto případě je mouka rýžová.

Nejdříve si připravte hrnec. Smíchejte v něm mouku s barvivem (pokud máte sypké), mořskou solí a vinným kamenem. Promíchejte, aby se vše řádně spojilo. Barvivo v tekuté formě přidávejte až spolu s vodou. Nyní přidejte do směsi vodu, olivový olej, promíchejte a začněte ohřívat na mírném ohni. Nezapomeňte stále míchat, dokud se vám v hrnci nevytvoří pružná koule. Ihned jak se konzistenci směsi změní do pružné hmoty, sundejte z tepla, aby se vám nepřipekla. Nechte ji vychladnout a nakonec zapracovávejte do vzniklé „plastelíny“ esenciální olej, který ji dokonale navoní. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě.

„Plastelíně“ by neměla chybět vůně. Navíc při hře s bezlepkovou „plastelínou“ se vůně odpařuje a příznivě působí na děti. Například levandulový esenciální olej uklidňuje, citronella povzbuzuje a eukalyptus uvolňuje dýchací cesty.